piłka nożna / Ekstraklasa
piłka nożna / Ekstraklasa -
Pewna wygrana w sparingu z Kotwicą
autor: tkowNa tydzień przed inauguracją nowego sezonu Ekstraklasy Pogoń Szczecin wygrała 3:0 w meczu towarzyskim z Kotwicą Kołobrzeg. Bramkarza gości dwukrotnie pokonał dziś Efthymis Koulouris, a jedno trafienie dołożył Linus Wahlqvist.

Granatowo-bordowi od pierwszego gwizdka sędziego narzucili rywalom mocne tempo gry. Najpierw Kamil Grosicki wycofał piłkę tuż przed linię pola karnego, a Vahan Bichakhchayn uderzył soczyście, lecz futbolówka po drodze odbiła się od obrońcy zespołu z Kołobrzegu i trafiła tylko w boczną siatkę. Obserwowaliśmy istną nawałnicę szczecińskiej drużyny.
Dosłownie za moment Adrian Przyborek zaprezentował publiczności atomowe uderzenie z dystansu, ale piłka zatrzymała się na poprzeczce bramki strzeżonej przez Marka Kozioła. Konsekwentne ataki gospodarzy przyniosły zamierzony efekt w 14. minucie. Podopieczni trenera Jensa Gustafssona przeprowadzili widowiskową akcję, w wyniku której Efthymis Koulouris otrzymał od Vahana Bichakhyana precyzyjne prostopadłe podanie, wyszedł sam na sam z bramkarzem i ze stoickim spokojem wykorzystał znakomitą okazję. W 25. minucie „Portowcy” podwyższyli prowadzenie - Michał Kozajda sfaulował w 'szesnastce' Adriana Przyborka, a do wykonania rzutu karnego podszedł autor pierwszego gola, Efthymis Koulouris. Precyzyjnym, silnym strzałem obok goalkeepera gości nie dał mu żadnych szans na interwencję. W 35. minucie Kotwica pierwszy raz poważnie zagroziła gospodarzom. Adrian Przyborek tuż przed karnym powalił na ziemię Jonathana Juniora, a po uderzeniu z rzutu wolnego Valentin Cojocaru wypluł piłkę pod nogi brazylijskiego napastnika gości, który skutecznie dobił strzał, lecz arbiter boczny zasygnalizował chorągiewką pozycję spaloną. Mimo że końcówka pierwszej odsłony nie stała pod znakiem tak dużej intensywności akcji, jak początek meczu, to zawodnicy „Dumy Pomorza” zdołali wyprowadzić celny cios defensywie beniaminka 1. Ligi. Grecki snajper granatowo-bordowych był bliski skompletowania klasycznego hat-tricka, ale jego strzał obronił Marek Kozioł. Natomiast do piłki zdążył jeszcze dopaść Linus Wahlqvist i dokonał skutecznej poprawki za kolegę.

Tuż po wznowieniu gry to kołobrzeżanie byli bliżej zdobycia bramki. Łukasz Kosakiewicz efektownie pograł na jeden-dwa kontakty z Jonathanem Juniorem, wypracował sobie w „szesnastce” szczecinian świetną pozycję do strzału, lecz futbolówka finalnie pofrunęła tuż obok słupka. Po blisko godzinie spotkania szkoleniowiec gospodarzy dokonał trzech zmian i dał szansę występu młodzieżowcom: Patrykowi Paryzkowi, Kacprowi Łukasiakowi i Maciejowi Wojciechowskiemu. Obraz widowiska w stosunku do pierwszej połowy jednak znacząco się zmienił. Żaden z zespołów nie przeprowadzał licznych szarż pod pole karne przeciwnika. Drużyna prowadzona przez Ryszarda Tarasiewicza, mimo niekorzystnego wyniku, nie chciała zaryzykować i zdecydowanie zintensyfikować ofensywnych działań. Pogoń z kolei raptem raz poważnie zagroziła kołobrzeżanom. Szczęście ewidentnie nie sprzyjało dziś Vahanowi Bichakychyanowi. Egzekwował rzut wolny w odległości około 20 metrów od bramki rywala, tyle że kolejny raz zabrakło mu precyzji. Choć Jens Gustafsson dokonał potem aż siedmiu korekt w składzie, na placu gry pojawili się m.in. Leo Borges, Joao Gamboa czy Wojciech Lisowski, to jednak nie przełożyło się to na większą liczbę wykreowanych sytuacji strzeleckich. Ostatecznie w drugiej połowie kibice nie ujrzeli ani jednej zdobytej bramki.

Mecz towarzyski
Pogoń Szczecin - Kotwica Kołobrzeg 3:0 (0:0)

Gole:

1:0 - Efthymis Koulouris 13’
2:0 - Efthymis Koulouris 25 (k.) ’
3:0 - Linus Wahlqvist 41’

Pogoń Szczecin: 77. Valentin Cojocaru - 32. Leonardo Koutris (61. Kacper Smoliński 80’), 68. Danijel Loncar (25. Wojciech Lisowski 80’), 33. Mariusz Malec (4. Leo Borges 70’), 28. Linus Wahlqvist (17. Jakub Lis 70’) - 22. Vahan Bichakhchyan (27. Olaf Korczakowski 70’), 8. Fredrik Ulvestad (21. Joao Gamboa 70’), 73. Adrian Przyborek (60. Mateusz Bąk 85’), 20. Alexander Gorgon (19. Kacper Łukasiak 57’), 11. Kamil Grosicki (35. Maciej Wojciechowski 57’) - 9. Efthymis Koulouris (51. Patryk Paryzek 57’)

Kotwica Kołobrzeg: 88. Marek Kozioł - 4. Cezary Polak (11. Tafara Madembo 82’), 27. Tomasz Wełna (66. Piotr Witasik 70’), 21. Michał Kozajda, 32. Łukasz Kosakiewicz (40. Cadu 82’) - 80. Zvonimir Petrović, 24. Felipe Oliveira, 10. Michał Cywiński (6. Kamil Kort 78’), 70. Leon Kreković (77. Aleksander Biegański 66’) - 29. Marcel Bykowski (83. Andrzej Trojnarski 82’), 39. Jonathan Junior (9. Filip Kozłowski 70’)

Żółte kartki: Przyborek, Malec - Kort, Oliveira
źródło: pogonszczecin.pl